Obserwuj nas na facebooku

Ostatnio na blogu

Nieznany szeląg Bogusława XIII z 1588 roku

 

 

         Na początku maja 2014 roku otrzymałem zdjęcie znalezionej monety w celu jej identyfikacji. Po odczytaniu awersu moje zainteresowanie monetą zdecydowanie wzrosło. Już pierwszy człon napisu otokowego BOGSLAF wzbudził moją nieufność co do autentyczności monety. W polu awersu monety znajdujemy kroczącego w lewo gryfa, z końcówką daty (15)88 pomiędzy tylnymi łapami. Jest to zapis daty znany z szerfów Jana Fryderyka i Bogusława XIII. Rewers natomiast podobny jest do popularnych szelągów Bogusława X z tarczą rugijską, przy czym cechuje się trudnym do odczytania napisem w otoku. Skontaktowałem się ze znalazcą i właścicielem monety, w wyniku czego otrzymałem pełną informację o miejscu jej odkrycia. Moneta odkryta została jako luźne znalezisko na leśnej drodze, w pobliżu ruin a właściwie fundamentów pałacu – majątku „Fasanerie”. Miejsce to znajduje się nieopodal wsi Dziembowo kilka kilometrów od Ujścia w Wielkopolsce. Dzięki uprzejmości właściciela otrzymałem monetkę w celu dalszej ekspertyzy...


Zapraszamy do przeczytania artykułu autorstwa Wojciecha Gibczyńskiego o nieznanej do tej pory monecie pomorskiej Bogusława XIII. To niesamowite, że pomimo katalogów i opracowań cały czas na światło dzienne wychodzą nowe informacje pozwalającej ułożyć i dopełnić ostatnie fragmenty układanki.



Ściągnij i przeczytaj artykuł.





Polecamy również zapoznanie się z darmowymi cennikami monet pomorskich autorstwa Tomasza Witkiewicza i Wojciecha Gibczyńskiego:

 

 

POBIERZ  CENNIK  SZERFÓW



POBIERZ CENNIK PODWÓJNYCH SZELĄGÓW