Obserwuj nas na facebooku

Początek wakacji, sezonowość, ceny, urlopy

Początek wakacji, sezonowość, ceny, urlopy
Zaczęły się wakacje a to co roku dobry moment na uzupełnienie zbiorów i zakup walorów kolekcjonerskich w nieco niższych cenach. Przeważnie największe okazje zakupowe są pomiędzy połową czerwca a połową lipca. Często można daną monetę czy banknot kupić o kilkanaście procent taniej.
W ciągu ostatnich dwóch tygodni dość mocno spadły ceny polskich banknotów kolekcjonerskich wpisując się tym w letnią sezonowość. Tak jak często pisałem, część banknotów jak 20 zł Długosz czy 20 zł Chrzest Polski osiągały na aukcjach, delikatnie mówiąc, szaleńcze kwoty, raczej wynikające z efektu wąskiego gardła niż z ich ekstremalnej rzadkości. W ciągu ostatnich dwóch tygodni przeciętnie każdy banknot kolekcjonerskich potaniał o 7%, a od początku przełamania trendu wzrostowego czyli od połowy kwietnia br. omawiane banknoty potaniały o 17%.
20 zł Chrzest Polski sprzedawał się ostatnio w okolicach 1600 złotych i to wydaje się nadal być bardzo wysoka ceną. W szczytowym momencie tj. w kwietniu br. trzeba było wydać 2000 zł żeby nabyć ten walor. Zobaczymy co zacznie się dziać z cenami w sierpniu i na początku września kiedy to zazwyczaj następuje dość szybie odbicie.
Ceny monet II RP potaniały kosmetycznie o 1%. Ostatnie dwa miesiące międzywojnie jest w trendzie bocznym. Jednak w ciągu ostatniego roku polskie przedwojenne monety podrożały o około 45-50% więc z tej perspektywy obecny brak spadków jest również jakimś sygnałem.
W minionym tygodniu po krótkim okresie zastoju, pomimo rozpoczynających się wakacji Polacy znów ruszyli kupować złoto inwestycyjne. Zmniejszyło się zainteresowanie starymi złotymi monetami, które pełnią rolę złota inwestycyjnego. Ceny takich monet, które kiedyś były obiegowym środkiem płatniczym nadal powoli zmierzają bliżej ceny giełdowej złota, z którego zostały wybite. Wzrosło zainteresowanie typowym nowym złotym inwestycyjnym, które najchętniej wybierają osoby rozpoczynające przygodę na rynku złota. Nowicjusze w pierwszej kolejności kupują złoto o wadze uncji czyli popularne monety takie jak krugerrandy, kangury czy filharmonicy oraz sztabki. Nawet jeżeli za gram czystego złota trzeba zapłacić więcej niż za ten sam gram w dawnych złotych monetach obiegowych.
W naszej ofercie pojawiło się wiele różnych ciekawych zestawów monet kolekcjonerskich z całego Świata w eleganckich opakowaniach z certyfikatami. Są to monet między innymi z serii Wielkie Bitwy, Skarby Australii, Niebezpieczne Zwierzęta, Znaki Zodiaku czy zestawy sportowe z różnych igrzysk i olimpiad.
Zapraszamy!