Obserwuj nas na facebooku

Ostatnio na blogu

 


Cennik szerfów pomorskich

 

 

            Ponad trzy lata temu opracowaliśmy pierwszy w XXI wieku, profesjonalnie wydany katalog monet pomorskich – nominału fenigowego zwanego szerfami. W tej pozycji prezentujemy również szersze spojrzenie na mennictwo Pomorza końca XVI wieku.

            Na przełomie pierwszych dekad obecnego stulecia zaobserwować można było szczyt podaży tego nominału na rynku numizmatycznym. Spowodowane to było rozwojem oraz popularnością hobby – poszukiwania metalowych przedmiotów za pomocą wykrywacza metalu. W ostatnich latach widoczny jest spadek ilości tego nominału w luźnych znaleziskach. Przewidujemy dalszy spadek znalezisk tego nominału na naszych ziemiach. Przyczyn malejącej podaży szerfów na rynku antykwarycznym wiążemy ze spadkiem popytu oraz "wyeksploatowaniem" przez detektorsytów najlepszych miejsc. Rynek tych monet uważamy za ustabilizowany. Fakt ten skłonił nas do opracowania cennika do katalogu szerfów. Ceny przypisane są do konkretnego numeru katalogowego i wyrażone są w złotówkach. Podajemy cenę tylko dla jednego stanu zachowania. Stan ten określamy na „silne” 3 dążące do 3+ tj. moneta całkowicie czytelna, godna klasera wytrawnego kolekcjonera monet pomorskich. Uważamy jednocześnie, że określone przez nas ceny będą aktualne przez najbliższe lata. Nie spodziewamy się wzrostu podaży ani popytu. Nadszedł według nas czas na wskazanie giełdowe, „kupuj” - lepszej koniunktury nie należy się spodziewać. Jest to również czas zakupu monet w atrakcyjnych stanach zachowania w przystępnej cenie. Potencjalną możliwość ponownej "rewolucji" widzimy w otwarciu granic niemieckich dla poszukiwaczy z Polski na co się jednak nie zanosi w najbliższych latach.

            Dziękując kolekcjonerom za zakup naszych katalogów informujemy, że w najbliższym czasie wydamy cennik do katalogu podwójnych szelągów oraz przypominamy, że trwają prace na groszami pomorskimi.

 

                                                                                       Wojciech Gibczyński

                                                                                     Tomasz Witkiewicz

 

 

POBIERZ  CENNIK  SZERFÓWPOBIERZ CENNIK PODWÓJNYCH SZELĄGÓW