Obserwuj nas na facebooku

Ostatnio na blogu

Blog o monetach pomorskich


Szerf2W tej kategorii zapoznasz się z ciekawostkami i informacjami na temat monet oraz mennictwa pomorskiego. Być może uzyskasz intersujące Cię informację lub zobaczysz jakim przyjemnym i ciekawym hobby jest zbieranie monet "z gryfem". Namawiamy do kontaktu ( kontakt ) oraz podsyłania pytań i informacji dotyczących numizmatyki pomorskiej. Nas "pomorzaków" jest tak mało, że warto abyśmy trzymali się razem

 

 

 

 Tomasz Witkiewicz


21.03.2013 Zainicjowaliśmy współpracę z panem profesorem Helmutem Hahnem, kolekcjonerem monet pomorskich z Niemiec

 

31.01.2013 w Berlinie odbyła się legendarna aukcja monet pomorskich ze znakomitej kolekcji profesora Helmuta Hahna. W przededniu aukcji postanowiłem napisać list do profesora Hahna i wyrazić swoje uznanie dla jego niesamowitej kolekcji. Chyba każdy kolekcjonera lubi usłyszeć komplement na temat swoich zbiorów a w tym przypadku naprawdę było co podziwiać. Niebawem po aukcji otrzymałem odpowiedź listowną i od słowa do słowa od listu do listu nawiązaliśmy współpracę. Profesor Hahn z dużym entuzjazmem podszedł do tematu podwójnych szelągów, nad którym wraz z Wojtkiem Gibczyńskim pracujemy od półtora roku. Zaproponował nam swoją pomoc i wyraził chęć udziału w tym projekcie. Z dużą satysfakcją przyjęliśmy tę propozycję. Udział profesora Helmuta Hahna w naszym projekcie jest dla nas bardzo nobilitujący.


Tomasz Witkiewicz

 

18.02.2013 Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej dofinansuje wydanie książki "Podwójne szelągi w mennictwie pomorskim"

            Niezmiernie miło jest mi poinformować, że udało się nam uzyskać dofinansowanie na wydanie książki pt. "Podwójne szelągi w mennictwie pomorskim".

Dnia 5 lutego 2013 Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej (Stiftung Für Deutsche-Polnische Zusammenarbeit) podjęła decyzję o wsparciu naszego projektu.

Środki pochodzące z FWPN przeznaczymy głównie na tłumaczenie naszej pracy na język niemiecki...(czytaj dalej)


 Święto numizmatyki pomorskiej - czyli kilka słów o wrażeniach z aukcji monet pomorskich z kolekcji profesora Helmuta Hahna (Berlin 31.01.2013)

Monety pomorskie zbieram już od jakiegoś czasu. Można chyba nawet powiedzieć, że to coś więcej niż kolekcjonerstwo bo udało mi się wraz z kolegą Wojtkiem Gibczyńskim coś o nich napisać. Nie są to monety łatwe do zbierania, gdyż na rynku antykwarycznym jest ich dość mało a za wyższe nominały powyżej 1/16 talara trzeba płacić kwoty liczone w tysiącach o ile nie w dziesiątkach tysięcy złotych. To odstrasza wielu dlatego nas Pomorzaków jest w kraju pewnie kilkunastu lub mniej. Czytaj dalej...

 


11.07.2012 Prace nad książką o pomorskich podwójnych szelągach trwają!

DS
Prace nad naszą książką powoli, ale cały czas idą do przodu. Dzisiaj o przygodach z Muzeami, zachęta do badania historii pomorza, oraz zdjęcia ciekawej monety Bogusława XIV z kontrmarką miasta Anklam.  Czytaj dalej...
23.04.2012 Recenzja "Katalogu Szerfów Pomorskich" w "Przeglądzie Numizmatycznym"

 

rew 10Zapraszamy do zapoznania się z recenzją, która zostałą opublikowana na łamach czasopisma "Przegląd Numizmatyczny" (Nr 2 [73] 2011).
Katalog do kupienia w naszym sklepie (25 zł) Czytaj dalej...
 16.04.2012 Recenzja "Katalogu Szerfów Pomorskich" w "Biuletynie Numizmatycznym"

 

rew 10Zapraszamy do zapoznania się z recenzją, która zostałą opublikowana na łamach czasopisma "Biuletyn Numizmatyczny" (Nr 4 [364] 2011).
Warto zapoznać się z opinią Pana Jerzego Pinińskiego.
Katalog do kupienia w naszym sklepie (25 zł) Czytaj dalej...
29.09.2011 Ruszyły prace nad katalogiem podwójnych szelągów pomorskich (DS)

rew 10Nie tak dawno bo w lutym tego roku miała miejsce premiera książki o szerfach pomorskich, naszego autorstwa. Nasze opracowanie spotkało się z bardzo pochlebnymi opiniami i jak do tej pory wytrzymało próbę czasu. Ku naszemu zdziwieniu nie pojawił się jeszcze żaden nowy rocznik czy istotna odmiana tej monety, której byśmy nie uwzględnili. Patrząc na te monetki okiem badacza jest to budująca informacja, która utwierdza nas, że katalog jest napisany rzetelnie i wyczerpuje temat. Jako kolekcjonerzy chcielibyśmy jednak zobaczyć nowe, nieznane, niedoścignione monety, które sprawią, że zagotuje się krew! Pisząc Katalog Szerfów myśleliśmy, że być może pojawią się potwierdzone informacje dotyczące roczników opisanych we wcześniej literaturze, których istnienie zanegowaliśmy. Jak na razie nic takiego nie miało miejsca. Czytaj dalej...28.06.2011 Sklep numizmatyczny Szerf zaprasza !!!

sklepKilka lat temu postanowiłem, że zacznę zbierać coś z własnego podwórka. Dam odpór ogólnie głoszonemu pesymizmowi, że nasze miasto jest beznadziejne, bez tożsamości i wartości.Odkryłem, że Szczecin ma bogatą i ciekawą historię monetarną, która zaczęła się co najmniej 800 lat temu i co dziwne mało kogo interesuje. Czy może być coś bardziej intrygującego niż namacalny okruch historii w postaci monety z wybitym (lub wywalcowanym ;) gryfem - symbolem naszego miasta? Czy kilkuset letni przedmiot z odciśniętym słowem STETIN nie jest urzekający i tajemniczy?... Czytaj dalej...21.02.2011 Zaproszenie na premierę Katalogu Szerfów Pomorskich

wolgast 88Zaproszenie na premierę Katalogu Szerfów Pomorskich

 

Po kilku latach kolekcjonowania i roku intensywnych badań, udało nam się zakończyć prace nad Katalogiem Szerfów Pomorskich. (autorami katalogu są Wojciech Gibczyński znany na forach jako POMORZANY i Tomasz Witkiewicz)... Czytaj dalej...19.01.2011 Półtorak Bogusława XIV z 1623 roku

poltorak1Wpadł mi ostatnio w ręce ciekawy półtorak pomorski. Nazwa półtorak jest używana potocznie do monet równych 1/24 talara czyli tak naprawdę do dawnych groszy. Mój półtorak to moneta wybita w 1623 roku w Szczecinie za panowania Bogusława XIV. Mam już ten rocznik w kolekcji jednak są dwa warianty. Zbieranie wariantów to już trochę szaleństwo ale cóż ;) Moneta, którą już miałem to wariant gdzie cyfra dwa w dacie jest zapisana jako litera Z. Natomiast rzadki półtorak, któremu poświęcam ten wpis ma w dacie cyfrę dwa w postaci arabskiej dwójki (2). Co ciekawe i chyba oczywiste mincerz stosował jedną puncę dwójki. Jeżeli w dacie (nad jabłkiem) jest dwójka arabska to również oznaczenie nominału czyli 24 też jest wybite tą samą puncą. Moja nowa moneta jest w Kopickim pod numerem 4522... Czytaj dalej...12.01.2011 Pomorska trzytalarówka Filipa II u Kunkera

trzydokatowkaPomimo trwającego kryzysu miniony rok 2010 obfitował w rekordy na polskim rynku numizmatycznym. Na zorganizowanej przez Antykwariat Numizmatyczny Pawła Niemczyka, pierwszej aukcji stacjonarnej, padły rekordowe ceny za monety. Najdrożej sprzedaną monetą na polskiej aukcji został rosyjski pół imperiał czyli 5 rubli Mikołaja II z 1895 roku. Sprzedany za 560 000 zł. Najdrożej sprzedaną polską monetą był Talar Morikofera z 1766 roku, wybity za Stanisława Augusta Poniatowskiego, który osiągnął cenę 530 000 złotych.

Co prawda nie na krajowej aukcji ale w 2010 padł również rekord cenowy, dotyczący monet pomorskich... Czytaj dalej...16.12.2010 Katalog Szerfów Pomorskich - ZAPOWIEDŹ

szerfyNa podstawie wniosków, do których doszliśmy, mocno należy zrewidować aktualną wiedzę na temat szerfów pomorskich. W formie zapowiedzi dodam, że z popularnego Ilustrowanego Skorowidzu Pieniędzy Polskich i z Polską Związanych autorstwa E. Kopickiego należy wykreślić aż 11 pozycji katalogujących szerfy!... Czytaj dalej...

 


Pomorski rekord numizmatyczny

trzydokotowka

Wydawać by się mogło, że monety pomorskie nie są aż tak pożądane jak niektóre rzadkie dukaty czy talary stricte polskie. Jak się okazuje również w numizmatyce pomorskiej są unikaty, które mogą kosztować nawet setki tysięcy złotych.

Na 174-179 aukcji Kuenker (jesień 2010) została sprzedana półtora talarowa klipa Filipa II z 1613 roku. Moneta ta była wystawiona po numerem 4101 z ceną szacunkową 15 000 euro. Już po aukcji wiemy, że była to wycena mocno niedoszacowania bowiem klipa została sprzedana za bagatela 70 000 euro!... Czytaj dalej...