Obserwuj nas na facebooku

Ostatnio na blogu

24.01.2009 Kontynuacja wzrostów ceny dolara i złota

 

wykres srebra
wykres przekroju cen srebrnych monet

Waluta amerykańska w dalszym ciągu umacnia się w stosunku do złotego. W piątek 23 stycznia NBP wycenił dolara na 3,438 zł. Również cena złota liczona w dolarach w ostatnich dniach wzrosła do poziomu prawie 900 $ za uncję. Oznacza to, że 200 złotowa złota moneta kolekcjonerska jest wykonana z kruszcu wartego 1390 złotych. W 100 złotówce  (waga 8 gram) kruszec warty jest już 715 zł.

Sytuacja jest o tyle ciekawa, że wielu sprzedawców nie wie najprawdopodobniej o tym fakcie i sprzedaje monety 100 i 200 złotowe poniżej wartości kruszcu. Również być może sprzedawcy korzystając z dużej zwyżki ceny złota i chcą się pozbyć zapasów.

Inaczej wygląda sytuacja na rynku srebrnych monet kolekcjonerskich gdzie od września roku 2008 cały czas jest kontynuowany trend spadkowy. Najbardziej tanieją monety starsze, których ceny są relatywnie wysokie. Mniejsze spadki notują monety młodsze wydane w latach 2005-2008 których ceny są blisko cen emisyjnych a niekiedy nawet poniżej tych cen.

W dalszym ciągu do segment monet srebrnych należy podchodzić ostrożnie, natomiast ciekawe w kontekście inwestycyjnym wydają się złote monety gdzie wiele pozycji można kupić z dyskontem do wartości kruszcu co jest zjawiskiem zaskakującym!

 

T. W.