Obserwuj nas na facebooku

Ostatnio na blogu

31.03.2009 Dobre informacje z rynku srebrnych monet kolekcjonerskich

 

10 zl dzieje zlotego
10 zł dzieje złotego

Od ośmiu tygodni notujemy systematyczne, niewielkie wzrosty cen srebrnych monet kolekcjonerskich. Obecnie indeks srebrnych monet kolekcjonerskich osiągnął wartość z początku stycznia roku 2009. Wzrosty te są zauważalne, jednak jeszcze na tyle małe by mówić o długotrwałej zmianie trendu.

Wśród monet srebrnych można znaleźć takie walory, których obecne ceny są najwyższe od ponad roku. Do tej grupy należy między innymi moneta 10 zł Dziej Złotego Nike, która sprzedawana jest w cenie 90 zł…..

W dalszym ciągu wiele jest monet, które zostały wybite w nakładach mniejszych niż 70000 sztuka a sprzedawane są w cenach około emisyjnych.

Nowo emitowane monety mogą spowodować wzrost wartości monet będących już na rynku. Dla przykładu warto zwrócić uwagę na monetę złotą 200 zł 180 rocznica
Bankowości Centralne w Polsce
. Cena emisyjna tej monety to 2110 złotych a nakład wynosi 8500 egzemplarzy, obecnie bez przeszkód na rynku wtórnym można kupić podobne monety (Korzeniowski, Szymanowski, SGH, etc…) w cenach  1500-1700 złotych z nakładami podobnej wielkości.

Taka sytuacja spowoduje, że ceny będą dążyły do zrównania; nowo emitowane monety mogą tanieć a monety starsze drożeć. Warto uwzględnić, że bieżąca wartość złota w tych monetach to około 1450 zł.

 

T.W.