Obserwuj nas na facebooku

Ostatnio na blogu

16.04.2009 Czy warto inwestować w 20 zł Jaszczurka Zielona ???

 

sokol-jaszczurka
wykres srebrnego sokoła 20 zł

21 kwietnia br. NBP wyemituje srebrną 20 złotówkę Jaszczurka Zielona, która jest najbardziej wyczekiwaną srebrną monetą roku 2009. Znamy  już nakład tej monety, który wynosi 100 000 sztuk i cenę emisyjną, która jest na poziomie 96 złotych. Internet i fora dyskusyjne aż huczą od spekulacji i przekomarzań, czy to będzie dobra inwestycja, czy moneta rozejdzie się z już w pierwszym dniu czy może będzie zalegać w bankowych kasach jeszcze wiele tygodni.

Oczywiście odpowiedź na to czy warto jest inwestować w jaszczurkę przyniesie czas, bo nikt z nas nie ma monopolu na wróżby czy przewidywania. Jednak na pewno warto przyjrzeć się danym i spokojnie je przeanalizować….

Aby spróbować coś powiedzieć o możliwej przyszłej cenie 20 złotówki z Jaszczurką warto sięgnąć po analizę porównawczą i skonfrontować tą monetę z monetą najbardziej do niej podobną. Takim numizmatem jest 20 zł Sokół Wędrowny, który został wyemitowany przez NBP w 2008, a którego nakład wynosi 107 000 i cena emisyjna 91 zł. Dwudziestozłotówka  Sokół to również moneta z tej samej serii co Jaszczurka więc porównania będą najbardziej trafne. Pozostałe monety jak Foka, Świstak czy Puchacz wyemitowane w poprzednich latach wybite zostały w znacznie mniejszych ilościach więc możemy się nimi jedynie wesprzeć.

 

Sokół , nakład 107000, cena 91 zł

Jaszczurka nakład 100000, cena 96 zł

 

Poza wyżej wymienionym danymi ilościowym trzeba uwzględnić fakt, że 20 złotówka z Sokołem była wyemitowana w styczniu 2008 roku, a akurat ten miesiąc to szczyt boomu na rynku monet kolekcjonerskich. Właśnie w tym miesiącu większość monet odnotowała swoje rekordy cenowe a popyt na monety kolekcjonerskie był największy.

20 złotych Sokół sprzedawany był nawet w cenach rzędu 300-400 złotych, co się nie powtórzy w przypadku Jaszczurki.

 

Zgodnie z podstawowym prawem ekonomi , czym towar jest rzadszy tym, bardziej pożądany, ogromny wpływ na ceny monet kolekcjonerskich ma ich nakład.

 

Jak łatwo zauważyć, nakład Sokoła jest o 7 % większy niż Jaszczurki. Różnica cen obu monet jest w tym przypadku marginalna gdyż owe 5 złotych nie jest kwotą tak znaczną żeby osoby, które kupił Sokoła miały zrezygnować z Jaszczurki. Na pewno na relacje cenowe tych dwóch monet ma fakt, że spora część nakładu Sokoła zniknęła z rynku na bardzo długo, gdyż wiele osób płacących po 200 czy 300 zł za monetę nie akceptuje poniesionej straty i trzyma te monety licząc na odbicie ceny. Jednak w długim okresie naturalnym procesem będzie, że 20 zł Jaszczurka będzie droższa od Sokoła ze względu na to, że będzie mniej dostępna a więc kupujący będą skłonni więcej za nią zapłacić.

Obecna cena Sokoła, od kilku tygodni oscyluje w okolicy 145 zł i jest w trendzie bocznym.

Zależnie od zainteresowania dwudziestozłotówka z Jaszczurką w pierwszym okresie po emisji może być nawet tańsza niż srebrny Sokół. Jednak z biegiem czasu ceny tych monet powinny zamienić się miejscami. Jeżeli dalej 20 złotówka z Sokołem byłaby sprzedawana średnio za 145 złotych to możemy się spodziewać ceny Jaszczurki powyżej 150 zł. Jeżeli Sokół będzie tanieć to Jaszczurka też zapewnie będzie tańsza niż 150 zł, ale powinna być droższa lub w okolicy ceny porównywanej monety.

Wiele zależy od sytuacji na GPW, światowych giełdach, sytuacji finansowej i podejścia kupujących jednak wszystko wskazuje na to, że znów może być ciekawie na rynku kolekcjonerskim.

 

Tomasz Witkiewicz