Obserwuj nas na facebooku

Ostatnio na blogu

05.05.2009 Monety srebrne rekordowo tanie

 

Monety srebrne rekordowo tanie

 

indeksAg
Indeks monet srebrnych

W ostatnich trzech tygodniach monety srebrne znacznie traciły na wartości.

Indeks prezentujący średnie ceny monet z tego segmentu osiągnął rekordowo niski poziom.

Bardzo wiele jest monet sprzedawanych nawet poniżej ceny emisyjnej. Do tej grupy należą nie tylko monety z roku 2008, w którym to nakłady były bardzo duże  ( często powyżej 100 000 ), ale także monety z lat poprzednich (2004-2007).

Być może obecne niskie ceny są następstwem tzw. majowego długiego weekendu podczas którego wiele osób wyjechało na wypoczynek.

Jeżeli ktoś myśli o zakupie inwestycyjnym lub uzupełnieniu kolekcji to obecne ceny wydają się być atrakcyjne, jednak dalsze spadki nie są wykluczone.

Podobnie do monet srebrnych kształtowały się w kwietniu ceny monet złotych. Na skutek taniejącego dolara oraz taniejącego złota potaniały monety złote. Na 40 różnych 200 złotówek wyemitowanych przez NBP od 1995 roku potaniało w kwietniu aż 31 tematów. Skala przecen w segmencie monet 100 złotowych była podobna ponieważ na 29 różnych monet potaniało aż 22. Średnio statystycznie w kwietniu każda złota moneta kolekcjonerska potaniała o 1,9 %. Największy spadek ceny odnotowała monet 200 zł Wrocław ( -23,2 % ) oraz 100 zł Władysław Warneńczyk (-19,5 % ). Jeżeli waluta amerykańska dalej będzie traciła na wartości do złotówki oraz złoto będzie ulegało przecenie to możemy spodziewać się dalszych spadków cen złotych monet kolekcjonerskich.