Obserwuj nas na facebooku

Ostatnio na blogu

30.05.2009 WYBORY 4 czerwca 1989 czyli nowość na rynku kolekcjonerskim

 

25
25 zł , wybory 4 czerwca

Złota moneta 200 złotych z wizerunkiem Tadeusza Mazowieckiego ma kosztować 2033 zł. To ponad 70 zł mniej niż ostatnia 200 złotówka wydana z okazji 180 Rocznicy Bankowości Centralne, jednak dla wielu kolekcjonerów monet złotych ta cena dalej jest nie do przyjęcia. Obecnie podobne monety 200 złotowe (Getto, Herbert, SGH, Jeździec, Korzeniowski i inne) o takiej samej wadze kosztują na Allegro około 1500 złotych.

W ostatnich emisjach regułą stało się, że złote monety o nominale 200 złotych można kupić na Allegro po kilku tygodniach sporo taniej niż w kasie NBP w dniu emisji….

Warto napisać kilka słów o srebrnej monecie 10 złotowej wydawanej 3 czerwca.

Na tej srebrnej monecie 10 złotowej jest Jan Paweł II, oraz, co też nie jest bez znaczenia, czerwony napis SOLIDARNOŚĆ. Te dwie cechy mogą zakwalifikować tą monetę do grupy monet szczególnych, czyli takich które cieszą się największym zainteresowaniem kolekcjonerów! Monety szczególne czyli o tematyce solidarnościowej i papieskiej zawsze cieszyły się największym, powodzeniem. Obecny planowany nakład 10 zł Ag jest na poziomie 100 000 sztuk co jednak jest bardzo dużą ilością i może się okazać za dużą a ceny po emisji być może spadną nawet poniżej ceny emisyjnej.

Najbardziej kontrowersyjna moneta z tej emisji to złota 25 złotówka.

Gdybyśmy kupili 25 złotówki po cenie emisyjnej to zapłacilibyśmy za gram złota w tej monecie 220 złotych. Sporo taniej można kupić złoto w innych monetach kolekcjonerskich 100 czy 200 złotowych.

Nakład, jak na monety złote, jest rekordowo duży, a jak na monety srebrne jest bardzo mały, podobnie cena rekordowo niska dla segmentu złota a rekordowo wysoka jak na segment srebra.

 

25 zł Wybory cena emisyjna 220 zł x 40000 sztuk = 8,8 miliona

 

Czyli do wykupienia wszystkich monet 25 złotowych Wybory 4 czerwca potrzeba 8,8 miliona złotych. Jest to ponad 2,7 razy większa kwota niż potrzebna do wykupienia 50 złotówek R.O.N. i kwota 7 razy większa niż ta wydana na wykup wszystkich banknotów 10 zł Niepodległość.

Kapitał potrzebny do wykupu 25 złotówki jest porównywalny do wartości emisyjnej wszystkich Jaszczurek a wiadomo, że monety ze zwierzętami biją rekordy popularności.

Dodatkowo należy pamiętać o barierze cenowej. Zakup jednej Jaszczurki to 96 złotych a w przypadku 25 złotówki to 220 zł, co dla wielu jest już

Gdyby cena emisyjna lub nakład był niższy miałbym więcej wątpliwości jednak obecnie uważam, że 25 złotówka nie powtórzy sukcesu 50 złotówki Niepodległość. Nie będę nawet zaskoczony, gdyby okazało się, że ta monet będzie sprzedawana w cenie emisyjnej lub nawet poniżej tej wartości.

Tendencje panujące na rynku srebrnych monet kolekcjonerskich są spadkowe. Indeks przedstawiający kondycję tego segmentu rynku w ostatnich tygodniach mocno zanurkował i osiąga rekordowo niskie wartości. Wiele osób próbuje na tym skorzystać i kupuje obecnie srebrne monety jako lokatę kapitału. W przypadku monet z lat 2003-2007 może to być dobrą strategią gdyż ich ceny są poniżej ceny emisyjnej. Natomiast w przypadku starszych i droższych monet taka strategia może być porównywana do łapania spadającego noża.

W maju na rynku złotych monet kolekcjonerskich panowała stabilna sytuacja, ceny większości złotych monet trzymały jedną wartość. Od kilku tygodni bowiem drożeje złoto na światowych rynkach. Do pobicia historycznego rekordu z I kwartału tego roku brakuje już tylko ca. 30 $. W Polsce nie odczuwamy jeszcze skutków drożejącego złota gdyż tanieje dolar. Jednak jeżeli zakończą się wzrosty na GPW w Warszawie i zachodni inwestorzy zaczną się wycofywać sprzedając złotówki to dolar może znacznie zyskać na wartości a tym samy skokowo podrożej złoto liczone w PLN. Taka sytuacja może doprowadzić do sytuacji z lutego br. kiedy duże ilości monet złotych były oddawane do skupu.

 

T.W.