Obserwuj nas na facebooku

Ostatnio na blogu

09.06.2009 Masowe spadki cen monet !

 

indeks srebrnych monet
indeks monet srebrnych

W dalszym ciągu na rynku monet kolekcjonerskich trwają spadki cen. W ostatnim okresie spadki te mają charakter wręcz masowy bowiem tanieją praktycznie wszystkie monety.  Od 1995 roku NBP wyemitował 72 złote monety. W maju spośród tych 72 rodzajów taniało aż 57. To najgorszy wynik od ponad półtora roku. W grupie monet 100 złotowych najbardziej potaniały monety Jan III Sobieski (-13,8 % ) oraz Papież Pielgrzym (-13,5% ).W grupie złotych monet 200 złotowych najbardziej potaniały monety: 200 zł 1000 lecie Zjazdu w Gnieźnie, które można było kupić za 10106 złotych (spadek o 30% ) oraz 200 zł H. Wieniawski ( -15% ).

indeks monet zlotych
indeks monet złotych

Średnio statystycznie każda 100 złotówka w maju potaniała o 6,2 % a każda monet 200 złotowa o 5,3 %.

Podobnie do segmentu złota wygląda sytuacja w przypadku monet srebrnych. Od ośmiu tygodni trwają ciągłe regularne spadki cen. Można byłoby się pokusić o stwierdzenie, że spadki te są ujemnie skorelowane z sytuacją na GPW gdzie w analogicznym okresie indeksy notowały duże wzrosty.

Zawsze w okresie wakacji rynek monet kolekcjonerskich ulegał presji sezonowości a ceny spadały. W zeszłym roku tj. 2008 najtaniej monety można było kupić w okresie czerwiec-lipiec. Od tego okresu do szczytu jesiennego jak widać na prezentowanym wykresie  ceny odbiły o około 15 %. Niektóre monety zarówno złote jak i srebrne są tanie i pewnie obecnie jest dobry moment na inwestycję czy też uzupełnienie kolekcji. Także nie wykluczam dalszych spadków cen niektórych numizmatów, zwłaszcza tych droższych.


T.W.