Obserwuj nas na facebooku

Ostatnio na blogu

12.08.2009 Bieżąca sytuacja na rynku numizmatycznym

 

indeks monet srebrnych[1]
indeks monet srebrnych

Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami srebrna moneta kolekcjonerska 10 zł 95 rocznica wymarszu Kompanii Kadrowej odniosła sukces wśród kolekcjonerów. W dniu 3 sierpnia została wyemitowana w cenie 58 zł i po kilku godzinach zabrakło jej w kasach NBP. Brak monet szybko przełożył się na wzrost ich ceny. Obecnie numizmat ten jest sprzedawany w cenie 90-100 zł. Zysk z zakupu tej monety jest imponujący i wynosi od 55 % nawet do 70 % w zależności od ceny sprzedaży. Niebawem bo już dnia 19 sierpnia NBP wyemituje kolejną srebrną monetę o podobnie niskim nakładzie 50 000 sztuk. Moneta 20 zł 65 rocznica likwidacji Getta ma być wyemitowana w cenie 104 zł. Moneta ta zapewne też okaże się trafioną inwestycją jednak ze względu na jej sporo wyższą cenę emisyjną, ( efekt wysokiej bazy ) niż w przypadku 10 zł 95 rocznicy Wymarszu, stopa w zwrotu w ujęciu procentowym nie będzie już tak wysoka.

Jak co roku w okresie wakacyjny na rynku kolekcjonerskim panuje marazm i zastój. Korzystają na tym kolekcjonerzy i inwestorzy z wolnymi zasobami gotówki kupując przecenione monety.

W lipcu potaniała większość złotych monet kolekcjonerskich. Większe spadki odnotowały monety 100 złotowe gdyż średnio każda z nich straciła na wartości 3,7 % natomiast statystycznie każda moneta 200 złotowa potaniała o 1,1 %. Warto dodać, że w lipcu był rekordowo niski obrót numizmatami. W tym okresie indeks NIMZ obrazujący kondycję całego segmentu złotych monet kolekcjonerskich spadł o 1,8 %.

W segmencie monet srebrnych sytuacja jest stabilna a monety praktycznie nie zmieniają swoich cen. NIMS od kilku tygodni znajduje się w trendzie bocznym. Jednak w najbliższych tygodniach gdy zaczną kończy się wakacje i okres urlopowy możliwy jest znaczny skok wartości cen monet srebrnych.

Pierwsze oznaki ożywienie zaczynają już być widoczne ponieważ rośnie liczba aukcji Allegro w kategorii Numizmatyka. Podczas najmniejszych obrotów w kategorii numizmatyka było około 32000 aukcji a od kilku dni wartość ta rośnie i obecnie liczba aukcji oscyluje w okolicy 34000. Dodam, że poza sezonem wakacyjnym przeciętna liczba aukcji to 50000.

T.W.