Obserwuj nas na facebooku

Ostatnio na blogu

08.09.2009 Koniec wakacji - pora na wzrosty

 

monety zlote indeks
Monety złote indeks

Ostatnie tygodnie przypomniały nam, że monety kolekcjonerskie zyskują na wartości. W sierpniu 2009 NBP wydał dwie ciekawe monety: 10 zł 95 Rocznica Wymarszu Kompanii Kadrowej z ceną emisyjną 58 zł oraz 20 złotówkę 65 Rocznica Likwidacji Getta z ceną emisyjną 104 złote. Obecnie po kilku tygodniach śmiało można powiedzieć, że obie monety odniosły sukces bowiem pierwsza z nich obecnie kosztuje 125 zł (wzrost o 115%) a druga 145 zł (wzrost o 39% ). Obecnie dynamicznie zmienia się sytuacja na rynku monet i niebawem może się okazać, że te numizmaty będą jeszcze droższe. Również należy oczekiwać wzrostu cen monet wyemitowanych w poprzednich latach, które mają podobne nakłady jak w/w monety a ich ceny są obecnie atrakcyjne.

monety srebrne indeks
Monety srebrne indeks

Sytuacja w całym segmencie rynku monet srebrnych zaczęła się zmieniać zgodnie z oczekiwaniami. Koniec wakacji co roku jest okresem wzmożonego handlu na rynku kolekcjonerskim. Indeks NIMS, przedstawiający kondycję monet srebrnych, umacnia się od 3 miesięcy, czyli od dołka, który był w czerwcu tego roku. Odbicie to nie jest tak dynamiczne jak w poprzednim roku, jednak wzrosty cen są zauważalne.

Przyglądając się cenom monet złotych zauważymy, że obecnie są najtańsze od dwóch lata! W sierpniu przy rosnącym obrocie ( więcej monet było wystawionych na aukcjach niż w lipcu) ceny spadły. Średnio każda złota moneta kolekcjonerska potaniała w tym okresie o 2 %. Większe spadki były w segmencie 100 złotówek ponieważ, średnio statystycznie każda 100 złotówka potaniał o 4,9%. Jest duże prawdopodobieństwo, zatrzymania spadku cen złotych numizmatów z powodu, wzrostu cen złota ( 8 września cena złota ponownie pokonała psychologiczna barierę 1000$ za uncję ) oraz rozpoczęcia okresu wzmożonego handlu, który przypada na jesienne miesiące. Obecnie rynek daje sporo okazji inwestycyjnych, które warto wykorzystać.


T.W.