Obserwuj nas na facebooku

Ostatnio na blogu

10.11.2009 Dalsze wzrosty ceny złota 

 

Złoto bije kolejne rekordy

Cena zlota w PLN
Cena złota w PLN

Cena 1000 $ za uncję złota (31,1 gram) była barierą psychologiczną dla rynku. Kwota ta została osiągnięta już jakiś czas temu a inwestorzy podnieśli próg do 1100 $ za uncję. Zastanawiano się kiedy i czy kolejny poziom zostanie osiągnięty. Jak się okazało na cenę 1100 $ za uncję Au nie trzeba było długo czekać, ponieważ już na początku listopada 2009 tyle trzeba było zapłacić, na światowych giełdach, aby kupić uncje złota najwyższej próby. Licząc w ujęciu rocznym od 10 listopada 2008 złoto podrożało w dolarach o 50 % a tylko w ciągu ostatniego miesiąca o 5 %!

aub
Cena złota w dolarach

Wzrost cen na światowych rynkach przekłada się również na zwyżki cen tego kruszcu w Polsce. Jednak u nas złoto drożej wolniej na skutek taniejącego od dziewięciu miesięcy dolara. Obecnie dolar kosztuje ca. 2,8 zł natomiast w lutym br. jego cena dochodziła nawet do 3,8 zł. Na wykresie zauważymy, że 28 sierpnia 2009 nastąpił punkt zwrotny czyli przełamanie trendu średnioterminowego. Od 11 tygodni widzimy wzrost ceny złota w złotówkach.

Rosnące ceny kruszcu przekładają się na wzrost cen monet złotych wysoko nakładowych, których ceny w głównej mierze opierają się na cenie metalu.

Dnia 11 listopada 2009 roku Narodowy Bank Polski płaci w skupie 1329 złotych za monetę złotą o nominale 200 zł, natomiast za 100 złotówkę ważąca 8 gram 686 złotych.

Monety te można kupić bez problemu np. na Allegro w podobnych cenach. Jeżeli trend wzrostowy będzie kontynuowany to osoby obecnie kupujące takie monety mogą liczyć na znaczny zarobek.

W przeciwieństwie do monet z dużymi nakładami, kolejny miesiąc z rzędu tanieją monety starsze i rzadsze. Również przecena trwa w segmencie srebrnych monet kolekcjonerskich gdzie dochodzi to takich aukcji, podczas których można kupić  monety srebrne taniej niż wartość kruszcu, z którego są wybite. Bezpiecznych okazji cały czas nie brakuje.

T.W.