Obserwuj nas na facebooku

Ostatnio na blogu

8.12.2009 Złote monety najtańsze od dwóch lat

 

nimz
ceny złotych monet

 

Rok 2009 powoli się kończy i warto podsumować bieżącą sytuację. Jednoznacznie możemy stwierdzić, że był to rok spadków cen praktycznie wszystkich monet. Nawet pomimo rekordów, które biły ceny kruszców na światowych giełdach. Złote monety są obecnie najtańsze od dwóch lat, a wartość indeksu NIMZ ( przedstawiającego kondycję rynku złotych monet) od szczytu w styczniu 2008 roku spadł o 21 %. Spadki te są hamowane przez wzrost cen monet, które są zależne jedynie od ceny złota. Do takich walorów należą praktycznie wszystkie monety złote 200 złotowe wyemitowane po 2006 roku począwszy od Turynu.

Jeszcze większe spadki nastąpiły w segmencie srebrnych monet kolekcjonerskich. Od szczytu w styczniu 2008 ceny spadły aż o 50 % ! Skala przecen tutaj jest podobna to tej znanej z GPW gdzie indeks WIG 20 pomiędzy szczytem w październiku 2007 a dołkiem z lutego 2009 zanotował spadek rzędu 65 %.

Obecnie wartość kolekcjonerska wielu monet spadła i często jest bliska zeru więc z perspektywy kilku kwartałów może się okazać że to właśnie bieżący okres był najwłaściwszym do rozpoczęcia inwestycji.

indeks srebrnych monet
Ceny srebrnych monet

W tym roku przed nami ostatni szansa na kupno monet w „starym” systemie dystrybucji. NBP zafundował nam kolejną niespodziankę w postaci 10 złotówki emitowanej z okazji 70 rocznicy Powstania Państwa Podziemnego. Moneta ta ma niski nakład wynoszący 50 000 sztuk a jej cena emisyjna to 65 złotych. Możemy spodziewać się szybkiego wzrostu jej ceny nawet do 140- 150 złotych.

Obecnie trudno powiedzieć co przyniesie nowy rok i wprowadzenie systemu aukcyjnego KOLEKCJONER. W kuluarach  mówi się, że NBP planuje na pierwszą monetę srebrną, emisje 20 zł z nietoperzem żeby przyciągnąć i przekonać kupujących. Przy nakładzie 100 000 sztuk ( patrz na obecną cenę Jaszczurki z takim samym nakładem ) to może nie wystarczyć.

Pamiętajmy, że „po każdej, nawet długiej, burzy wychodzi słońce.”

Życzę wielu sukcesów w nadchodzącym roku 2010.

 

T.W.