Obserwuj nas na facebooku

Ostatnio na blogu

13.04.2010 Podkowiec mały - bieżąca sytuacja na rynku monetmonety srebrne indeks Nims
Monety srebrne indeks NIMS

 

9 kwietnia zakończyła się aukcja monety 20 złotowej Podkowiec Mały w systemie Kolekcjoner. Jest to moneta z serii Zwierzęta Świata, która cieszy się największym zainteresowaniem zbieraczy i inwestorów. Podkowiec został wybity w ilości 100 000 sztuk (tyle samo co 20 zł Jaszczurka) i na aukcji osiągnął cenę 120 złotych bez redukcji zamówień. Przy obecnych spadkowych tendencjach na rynku numizmatycznym możemy spodziewać się, w dłuższym okresie, przeceny tej monety do poziomów poniżej 100 złotych jak to ma miejsce z Jaszczurką ( cena średnia na 02.04.2010 to 88 złotych) i Sokołem ( 93 złote, patrz wykres).

moneta sokol wykres
Ceny 20 zł Sokół

 

Marzec był słabym miesiące dla segmentu srebrnych monet kolekcjonerskich. Indeks NIMS ( patrz wykres) zanotował najniższe poziomy od ponad dwóch lat pobijając nawet minima osiągnięte podczas ostatnich Świąt Bożego Narodzenia. Wiele monet wyemitowanych w ciągu ostatnich kilu lat można kupić kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt procent poniżej ceny emisyjnej.

liczba aukcji z monetami
liczba aukcji monet

 

W przypadku monet złotych marzec nie był aż tak zły. Pomogło tutaj drożejące złoto, które w ciągu ostatniego miesiąca podrożało o prawie 5%. W związku z tym subtelnie wzrosły ceny monety złotych z największymi nakładami, które są podatne na zmiany cen kruszcu. Ogólnie mocno zauważalny jest spadek obrotów w handlu monetami. Obrazuje się to niższą liczbą zawieranych transakcji i mniejszą liczbą wystawianych aukcji. W marcu indeks NIM200 czyli prezentujący ceny monet 200 złotowych spadł o 0,1 % czyli praktycznie się nie zmienił. W kolejnych miesiącach wpływ na ceny monet Au będzie miała wartość złota na świecie i cena dolara. Jeżeli dynamiczne wzrosty na GPW się skończą to być może zaobserwujemy spadek wartości naszej waluty a więc i wzrost ceny złota w złotówkach.

 

T.W.