Obserwuj nas na facebooku

Ostatnio na blogu

04.05.2010 Inwestowanie w złoto znowu przynosi zyski

 

cena złotaCena złota - wykres

 

Od kilku tygodni obserwujemy wzrost ceny złota liczonej w dolarach. Do pobicia rekordu wartości żółtego kruszcu brakuje już tylko kilkadziesiąt dolarów, czyli nie więcej jak 3 %. Przypomnijmy, że rekordowa cena to 1214 $ za uncję (31,1 gram) a obecnie złoto oscyluje w okolicy 1185 $. Na cenę tego kruszcu liczoną w złotówkach wpływ ma również wartość dolara do PLN. Obecnie dolar umacnia się względem polskiej waluty, co właśnie jest dodatkowy motorem wzrostu ceny tego szlachetnego kruszcu. Wartość złota w Polsce jest bliska rekordu, który został ustanowiony w lutym 2009 roku na poziomie 3750 złotych za uncję (wykres). Dzisiaj licząc po cenach giełdowych uncja kosztuje około 3600 zł i wartość ta zmienia się bardzo dynamicznie, in plus.

Wahania na rynku walutowym i kruszcowy determinują cenę złotych monet kruszcowych czyli takich, których nakłady są duże. Takie numizmaty mają znikomą wartość kolekcjonerską i przedstawiają tylko wartość metalu, z którego są wybite.

Gwarantem płynności handlu tymi walorami jest NBP, który skupuje je po, codziennie aktualizowanych na stronie banku, cenach. (www.nbp.pl zakładka Ceny złota w NBP)

Przy dzisiejszym kursie (04.05.2010) bank płaci za monety kolekcjonerskie o nominale:

100 zł (waga 8 gram, próba 0,900) kwotę 760 złotych

200 zł (waga 15,5 grama, próba 0,900 ) kwotę 1472 złote.

Ceny zmieniają się na tyle dynamicznie, że cześć sprzedających na Allegro wystawia monety taniej lub w takiej samej cenie jak płaci NBP.

Część, dobrze poinformowanych, osób oddaje numizmaty do skupu w banku tym samym zmniejszając znacznie ich realne nakłady. Skalę tego zjawiska będziemy mogli oszacować na podstawie cen poszczególnych monet oraz relacji pomiędzy nimi. Jednak będziemy na to musieli poczekać aż skończy się kryzys na rynku kolekcjonerskim bowiem teraz monety z nakładem 5000 kosztują tyle samo jak te z nakładem 10000 ! (cena złomu)

Złote monety kolekcjonerskie to najtańsza forma inwestowania w złoto. Jeżeli dolar dalej będzie się umacniał względem PLN a złoto będzie drożało na światowych giełdach to możemy niebawem zobaczyć nowe rekordy aurum w Polsce.

Na rynku srebrnych monet kolekcjonerskich nadal panuje tendencja spadkowe a indeks NIMS osiągnął kolejne minima(wykres). Obecnie warto inwestować w srebrne i złote monety kruszcowe, czyli takie których wartość jest równa lub nieznacznie przekracza wartość metalu.


T.W.