Obserwuj nas na facebooku

Ostatnio na blogu

21.07.2010 Wakacyjne przesilenie na rynku numizmatycznym

 

zloto dzienny
Wykres dzienny złotaWiele wskazuje na to, że obecnie trwa wakacyjne przesilenie na rynku monet. Ceny wielu numizmatów są już w letnimi minimum. Jak widzimy, na wykresie, od trzech tygodni ceny srebrnych monet raczej niewiele się zmieniają. Jak co roku pod koniec lata tak i teraz w najbliższych tygodniach powinno dojść do odbicia cen monet. Jest to niezła okazja do uzupełnienia kolekcji jak również do zainwestowania pieniędzy. Z tej sytuacji skwapliwie korzystają poważni inwestorzy dokonując zakupów na aukcjach ze swoich „tajnych”, drugich i trzecich, kont w serwisach aukcyjnych.

W ostatnich tygodniach zaczęła zmieniać się też sytuacja na złocie, które osiągnęło wartość maksymalną dnia 7 czerwca i od tego momentu systematycznie spada. Spadki te są relatywnie wysokie bo od wspomnianego szczytu do dnia 21 lipca wyniosły już ponad 13%. Cały czas mówimy o cenach złota w Polsce czyli liczonych w złotówkach. Główny wpływ na cenę żółtego kruszcu w naszym kraju ma umacniający się złoty bowiem cena złota w dolarach w tym okresie spadła raptem o 2,5% więc 10,5 % spadek zawdzięczamy naszej walucie. Przeglądając wykresy opisujące ceny złota w dolarach za ostatnie pół roku, rok czy nawet pięć lat widzimy, że metal ten jest w długoterminowym trendzie wzrostowym. Osoby, które inwestują w złote monety na wiele lat nie powinny mieć większych obawa jednak powinny bacznie obserwować sytuację. Jeżeli ktoś ma czas i możliwości na ruchy w postaci obracania monetami złotymi, to powinien zastanowić sie teraz nad sprzedaniem części walorów, które być może za kilka miesięcy odkupi za mniejsze pieniądze. Za jakiś czas dopiero zobaczymy czy była to chwilowa korekta czy początek większych zmian. Niewykluczone, że dolar będzie zmierzał znów w kierunku 2,8 zł i to przy nie zmienionej cenie złota (w dolarach) może obniżyć cenę aurum w PLN o kolejne kilkanaście procent.

Serwis Kolekcjoner prowadzony przez NBP rozczarowuje nas niezmiennie. Nowo emitowana moneta 20 zł „90. rocznica Bitwy Warszawskiej”, wydana w nakładzie 50 000 sztuk została wylicytowana za rekordową, jak na 20 złotówkę, kwotę 136 złotych. Co ciekawe moneta ta nie osiągnęła ceny maksymalnej co świadczy o zaskakująco niskim zainteresowaniu nią. Emitent zmniejszył co prawda nakłady ale próbuje nadrabiać to ceną po raz kolejny testując cierpliwość kolekcjonerów. Dodatkowo próbuje się wmówić zbieraczom, że bank robi to dla ich dobra J Natura nie znosi pustki dlatego być może część zbieraczy spojrzy w stronę trochę starszy monet z minionych wieków?

Więcej na temat bieżącej sytuacji na rynku monet piszę na stronie www.numistat.pl gdzie wszystkich zapraszam.

Życzę udanych wakacji jak i udanych okazji na rynku kolekcjonerskim.

T.W.