Obserwuj nas na facebooku

Ostatnio na blogu

10.09.2010 Eksplozja liczby aukcji z monetamiliczba aukcji numizmatycznych
Liczba aukcji w kategorii numizmatyka

 

Zgodnie z przewidywaniami kolejny raz w okresie letnim obserwowaliśmy sezonowość na rynku numizmatycznym. Objawiało się to niższymi cenami monet oraz mniejszą ich liczbą na aukcjach. Przesilenie nastąpiło w okolicy 10 lipca. Od tego momentu systematycznie zaczęła rosną liczba wystawianych numizmatów jak również rosły ich ceny. W dniu 12 lipca br. na Allegro w kategorii numizmatyka było ca. 35500 aukcji a obecnie jest ich już 49700 co oznacza 40% odbicie. W tym czasie monety srebrne podrożały średnio o 11,4 %. Kupując na początku lipca i sprzedając teraz można było sporo zarobić zważywszy na to, że są to wyniki średnie. Wybrane numizmaty drożały nawet o 20 i więcej procent. Obecnie jest dobry moment na sprzedaż srebrnych monet.

W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy stabilizację cen monet złotych. Pomimo dużych wahań kursu złota i dolara zmiany cen monet raczej rzadko przekraczały kilka procent. Obecnie drożeje złoto na świecie ale tanieje dolar co równoważy ceny złota w Polsce. Ciekawym zjawiskiem jest to, że niedawno emitowana moneta 20 zł 90 rocznica Bitwy Warszawskiej podrożała od ceny emisyjnej. Najwyraźniej zrealizował się wariant, o którym pisałem na łamach Numistatu (http://www.numistat.pl/artykuly,161,koniec-wakacyjnego-zastoju-na-rynku-monet). Niewielka ilość tych monet trafiła do kolekcjonerów, i w pierwszych tygodniach, aż do momentu sprzedaży przez bank pozostałej partii, numizmat ten będzie drożeć podobnie jak 10-złotówka „Auschwitz”.

 

monety srebrne wykres
monety srebrne


Z niecierpliwością czekamy na jesień, która być może da odpowiedź czy wracamy do spadków i będzie kontynuowany długoterminowy trend spadkowy czy może nastąpi wyczekiwana przez wielu stabilizacja cen i ostatnie szanse na tanie zakupy?

T.W.