Obserwuj nas na facebooku

Ostatnio na blogu

11.01.2011 Podsumowanie roku 2010 na rynku numizmatycznym

 

Nawet duże wzrosty cen złota (+35 %) w poprzednim roku (31.12.2009-31.12.2010) nie przełożyły się na wzrost cen polskich złotych monet, które ogólnie w tym okresie potaniały o 1 %. Spadek ten może nie jest duży ale w kontekście wzrostów cen złota pozwala wyciągnąć jednoznaczne wnioski. Nadal trwa recesja w numizmatyce.

nims200
Złote monety 200 złotowe

Indeks NIM200 uwzględniający ceny wszystkich złotych monet o nominale 200 złotych wzrósł zaledwie o 1,6%. Natomiast NIM100 czyli przeciętna złota 100 złotówka, w omawianym okresie, potaniała aż o 5 %. Wyniki te byłyby jeszcze gorsze gdyby w skład obu indeksów nie wchodziły złote monety o dużych nakładach, które reagowały na zmiany cen złota i tym samym poprawiały wynik całej grupy. Obecnie ceny złotych monet 100 złotowych są na podobnym poziomie jak przed czterem laty w styczniu 2007 roku!

Od kilku miesięcy ceny monet 100 złotowych nie spadają a ceny monet 200 złotowych, głównie na skutek drożejącego złota, rosną. Być może długoterminowe spadki cen są już za nami a przez ostatnie trzy lata ich wyceny się urealniły. Warto obserwować zwłaszcza segment 100 złotówek, które są w trendzie bocznym. Być może najbliższe miesiące będą dobrym momentem do rozpoczęcia wieloletniej inwestycji w też rzadkie monety (nakłady 2000-8000).

W ciągu minionego roku indeks NIMS obrazujący ceny srebrnych monet kolekcjonerskich spadł o 7,5%. Równie w tym przypadku ogromne wzrosty ceny kruszcu (srebro wzrosło o 90%) nie uchroniły przed deprecjacją ich wartości. Jednak gdyby nie wzrosty srebra, które nota bene było jedną z najlepszych inwestycji zeszłego roku, srebrne monety kolekcjonerskie potaniałyby jeszcze bardziej.

nim100
złote monety 100 złotowe

Od kilku miesięcy obserwujemy poprawę na tym rynku a wartość indeksu NIMS obecnie jest na poziomie z kwietnia 2010 co świadczy o zatrzymaniu spadków. W ujęciu średnioterminowym możemy już zacząć mówić o stabilizacji cen.

Ogólnie rok 2010 był trzecim spadkowym rokiem na rynku monet kolekcjonerskich. Do plusów zaliczymy wzrost cen metali a do minusów wprowadzenie systemu Kolekcjoner oraz kryzys gospodarczy.

nims1
monety srebrne wykres


Wiele wskazuje na to, że rozpoczynający rok 2011 będzie lepszy od poprzedniego czego wszystkim życzę. Również proszę nie zapominać o starszych monetach z minionych wieków. Piękne i dość rzadkie egzemplarze, kupione dzisiaj mogą zaskoczyć wzrostem cen za kilka lat.

Tomasz Witkiewicz