Obserwuj nas na facebooku

Ostatnio na blogu

1.05.2011 Zmiany cen srebra a ceny monet

 

beatyfikacja1000 zł beatyfikacja

 

Wbrew obiegowej opinii pomimo trwającego, już od ponad roku, dynamicznego wzrostu cen srebra (wzrost o 110 %) nie rosną ceny większości monet wykonanych z tego metalu. Pokazuje to po raz kolejny, że prawdzie jest twierdzenie, że poza bulionem i złomem monetarnym zmiany cen kruszcu nie mają wpływu na ceny monet. Indeks NIMS czyli obrazujący kondycję całego segmentu srebrnych monet kolekcjonerskich od roku jest w trendzie bocznym(zobacz wykres). W przypadku monet rzadszych, których ceny nie są powiązane z cenami kruszcu, powoli możemy mówić nawet o rozpoczęciu corocznych około wakacyjnych spadków cen. Jeżeli ktoś planuje większe zakupy lub rozpoczęcie inwestycji to warto poczekać do czerwca i lipca kiedy monety kupimy najtaniej.

nims 2
Indeks cen monet Ag


Rozważając inwestycje w monety srebrne to obecnie należy kierować się wzrostami cen srebra i kupować monety których ceny opierają się o ceny kruszcu. Można powiedzieć, że ostatnie dynamiczne wzrosty cen srebra są kołem ratunkowym dla części monet kolekcjonerskich. Jeszcze kilka miesięcy temu sporo monet 20 złotowych można było kupić w dowolnej ilości za 50-70 złotych sztuka. Podobnie było z 10 złotówkami, które były oferowane nawet poniżej 40 złotych i nie było na nie chętnych. Tylko dzięki wzrostowi cen srebra nowo emitowane monety kupowane w ostatnich latach mogły przynieść zysk. Obecnie ratio cen złota i srebra wynosi około 1:35 więc potencjalnie ten tańszy metal może jeszcze podrożeć a ratio może dążyć nawet do 1:20. W najbliższych tygodniach jednak spodziewać się możemy korekty cen Ag jako odreagowanie po tak silnych wzrostach w tak krótkim czasie.

W przeciwieństwie do srebra złoto zachowuje się bardziej stabilnie. W ciągu ostatniego roku (29.04.2010-29.04.2011) jego cena wyrażona w złotówkach wzrosła o 20% co również jest świetnym wynikiem. Często na forach numizmatycznych czy finansowych przytaczane są informacje o kolejnym rekordzie cen złota. Z naszej perspektywy należy patrzeć na ceny złota liczone w złotówkach gdyż na cenę złota w naszym kraju poza wartością kruszcu wyrażoną w $ wpływa jeszcze relacja $/PLN. Dlatego pomimo rekordów w dolarach złoto najdroższe w Polsce było w grudniu 2010 kiedy uncje wyceniano nawet na ponad 4250 zł. Duże zakupy planują Chiny (zobacz) więc złoto niebawem znów może zabłysnąć i na pewno nie należy o nim zapominać.

 

torun
20 złotych Toruń


Ostatnio mieliśmy kilka ciekawych emisji monet. Jedną z nich była emisja z okazji Beatyfikacji Jana Pawła II i monety z nominałami 2 zł i 1000 zł. Moneta 2 zł obecnie sprzedaje się drożej o 100% od ceny emisyjnej. Jej nakład wyniósł 1 milion sztuk więc łatwo wyliczyć, że aby wykupić te monety wydano zaledwie 2 miliony złotych. Poza ogromnym popytem ze strony kolekcjonerów oraz osób, które nie zbierają monet ale akurat chciałby nabyć taką pamiątkę z Papieżem Polakiem, była grupa osób, która metodycznie skupowała spore ilości tych monet.

Moneta złota 1000 zł została wylicytowana za 30000 złotych. Czy to dużo czy mało? Dużo mniejszy Chopin (6 mniejsza zawartość złota) z nakładem 500 sztuk kosztuje właśnie około 30 000. Obecnie na allegro 1000 zł Beatyfikacja sprzedaje się w granicach 35000 złotych jednak trudno stwierdzić czy nie są to aukcje fikcyjne. W dłuższym okresie moneta ta prawdopodobnie będzie drożeć ze względu na bardzo niski nakłada i tematykę i stanie się najdroższą złotą monetą kolekcjonerską okresu po denominacyjnego.

Jeżeli chcielibyśmy podejść do numizmatyki tylko w aspekcie merkantylnym to w miesiącach letnich warto pomyśleć o zakupie a) starych monet, b) rzadszych monet kolekcjonerskich zarówno złotych i srebrnych. Również warto przyglądać się cenom monet powiązanych z cenami kruszcu. (Zobacz)

T.W.