Obserwuj nas na facebooku

Ostatnio na blogu

11.05.2011 Inwestowanie w najlepsze złote monety

najlepsze złote monety
Zestawienie najlepszych złotych monet

 

Najlepsze złote monety

mundial awersZłota moneta niemcy mundial

Lubię robić różne zestawienia, testy i rankingi dlatego postanowiłem wyliczyć która ze złotych monet wydanych przez NBP po 1995 roku była najlepszą inwestycją w ciągu ostatnich trzech lat. W tym zestawieniu sprawdziłem 34 monety o nominale 200 złotych i 27 różnych 100 złotówek gdyż tylko te monety były do kupienia na rynku wtórnym trzy lata temu w kwietniu 2008. Dla tych 61 złotych monet obliczyłem stopę zwrotu za ostatni rok, dwa i trzy lata. Wyniki dla każdego przedziału czasowego posegregowałem i wybrałem 4 monety najlepsze w danym okresie i cztery najgorsze. Moneta najlepsze otrzymywały rangi od 4 do 1 a najgorsze od -4 do -1. Były trzy przedziały czasowe więc teoretycznie moneta która była najlepszą inwestycją mogła otrzymać 12 punktów a najgorsza – 12. Wyniki testu były jednoznaczne i prezentuje je w tabeli pokazanej na zdjęciu.


mundial rewers

Najlepszą złotą inwestycją wśród złotych monet 200 złotowych był Szymanowski, który podrożał przez ostatnie trzy lata o 52% a w ciągu ostatniego roku o prawie 29%. Niewiele gorszą inwestycją był Korzeniowski i Rycerz Ciężkozbrojny, które są w trójce najlepszych inwestycji dla grupy 200 złotówek. Absolutnie najgorszą inwestycją była, nota bene ładna moneta, 200 zł 1000-lecie Zjazdu w Gnieźnie. Każdy kto kupił ją w kwietniu 2008 i sprzedałby dzisiaj straciłby niemalże 50% czyli 7300 złotych.

Wśród monet 100 złotowych najlepszą inwestycją był Mundial Niemcy z 2006 roku, który drożał regularnie i w ciągu trzech lat zyskał 40%. Najgorszą zaś monetą był 100 zł Jan Kazimierz który w przeciągu ostatnich trzech lat przyniósł swojemu właścicielowi aż 48% strat co w ujęciu nominalnym daje ponad 1800 złotych.

Jasno wynika z tego, że w przeciągu ostatnich kilku lat można było zarabiać tylko na złomie monetarnym czyli na monetach, których ceny opierają się o cenę kruszcu. Złoto bowiem w przeciągu tych trzech lat podrożało o 103% windując ceny niektórych popularnych monet. Rzadsze i droższe monety kolekcjonerskie z małymi nakładami regularnie taniały przez ostatnie lata. Nic nie może tanieć wiecznie dlatego należy zadać pytanie kiedy przyjdzie czas na inwestycje w rzadsze złote monety?

T.W.