Obserwuj nas na facebooku

Ostatnio na blogu

3.07.2011 Ceny monet spadają w wakacjeliczba aukcji z monetami
Liczba aukcji monet


Od kilku już lat piszę, że w czerwcu i lipcu obserwujemy letnie przeceny na rynku monet. Spowodowane jest to głównie okresem wakacyjnym i urlopami. Oczywiście tak jest również i w tym roku. Monety są obecnie najtańsze w perspektywie ostatniego półrocza. Co więcej przeceny na rynku monet kolekcjonerskich trwają systematyczni od 2008 roku i obecnie lustrzanki są najtańsze od 4 lat. Spadków cen nie powstrzymały nawet dynamiczne wzrosty cen srebra i złota. Zapewne gdyby ceny tych metali się nie zmieniły to monety z nich wykonane byłyby jeszcze tańsze!

cena srebra w Polsce
Cena srebra w Polsce

 

W minionych latach przesilenie wakacyjne miało miejsce na początku lipca. W kolejnych tygodniach następowały powolne aczkolwiek systematyczne wzrosty cen, które trwają z reguły do września. Jeżeli ktoś chce uzupełnić zbiory lub zainwestować w monety to najbliżej dwa tygodnie są dobrym ku temu momentem.

Spadkom cen monet oczywiście towarzyszy malejąca liczba transakcji. Zobaczymy to doskonale na wykresie (ten z zielonym tłem). Wykres przedstawia liczbę aukcji allegro w dziale Numizmatyka. Cienka żółta linia to 6-tygodniowa średnia krocząca.

 

wykres cen monet srebrnych
Ceny monet w wakacje

Warto zastanowić się jeszcze nad ceną srebra, które w ostatnim kwartale cały czas tanieje. Czy nastąpił koniec silnego trendu wzrostowego czy po prostu jest to odreagowanie po tak silnych wzrostach? Pamiętajmy, że w okresie wakacji następuje zmniejszenie zainteresowania inwestorów. Jak zauważymy na wykresie cen, uncji srebra, w analogicznym okresie w zeszłym roku nastąpiło zatrzymanie trendu wzrostowego. Dlatego polecam poczekać i przyglądać się cenom tego metalu. Jeżeli srebro będzie taniało to trzeba będzie się go pozbyć. Jedna z ważnych zasad inwestycyjnych głosi że nie możemy się przyzwyczajać do naszych inwestycji gdyż później trudniej się nam ich pozbyć. Gdyby doszło do długoterminowych spadków cen srebra to najbardziej zapłaczą niestety te osoby, które kupowały bulion w cenie : cena giełdowa + marża dilera + VAT. Gdy zaczną się srebrne wyprzedaże to te osoby otrzymają za swoje monety cenę giełdową minus 20-30%. VAT doliczany do srebra już na starcie obarcza taką inwestycję dużym dyskontem.

 

T.W.