Obserwuj nas na facebooku

Ostatnio na blogu

Pomorski rekord numizmatycznyWydawać by się mogło, że monety pomorskie nie są aż tak pożądane jak niektóre rzadkie dukaty czy talary stricte polskie. Jak się okazuje również w numizmatyce pomorskiej są unikaty, które mogą kosztować nawet setki tysięcy złotych.

klipa Filipa II

klipa Filipa II sprzedana za 340 000 złotych (źródło www.kuenker.de)

Na 174-179 aukcji Kuenker (jesień 2010) została sprzedana półtora talarowa klipa księcia Filipa II, wybita w Szczecinie w 1613 roku. Moneta ta była wystawiona po numerem 4101 z ceną szacunkową 15 000 euro. Już po aukcji wiemy, że była to wycena mocno niedoszacowania bowiem klipa została sprzedana za bagatela 70 000 euro!

Jeżeli do tego dodamy 15% opłaty dla domu aukcyjnego i 7 % podatku Vat to szczęśliwy nabywca musiał zapłacić za te 42,8 gram srebra aż 86 135 euro czyli około 340 000 złotych!

Jako ciekawostkę dodam, że znane są tylko dwie takie klipy (jedna znajduje się w Rosyjskim Państwowym Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu). Egzemplarz sprzedany na aukcji Kuenkera jest tym samym egzemplarzem, który jest w książce "Die Münzen der pommerschen Herzöge", autorstwa Johannesa Hildischa.

Książę Filip II był wielbicielem i mecenasem kultury i sztuki. Miał zbiór dzieł sztuki oraz monet. To za jego rządów wybito spor ciekawych oraz jak widać bardzo pożądanych numizmatów.


T. W.