Obserwuj nas na facebooku

Opowiadania Numizmatyczne tom 1 - PREMIERA

PREMIERA! NOWOŚĆ!


Opowiadania Numizmatyczne tom 1. Historia monetą się toczy.


Autorzy: Jerzy Chałupski, Tomasz Witkiewicz, Bartosz Ulka, Krzysztof Wytrykowski, Karina Kopczyńska, Katarzyna Marciszewska


Opis: Zbiór ośmiu opowiadań numizmatycznych dziejących się na Pomorzu przez stolicę po Kresy Wschodnie, od czasów średniowiecznych po XXI wiek. Literatura piękna i monety? Dlaczego nie!

 

Więcej szczegółów

New

976

30 zł

Będąc na aukcji czy giełdzie numizmatycznej łatwo zauważyć, że pośród krzątającej się rzeszy uczestników każdy szuka czegoś innego, za czymś innym podąża. Ta różnorodność sprawia, że godnych opisania historii z numizmatyką w tle, jest wiele. Nasza książka przedstawia osiem takich opowieści napisanych przez utalentowanych autorów. Są tu opowiadania, których akcja dzieje się w średniowiecznym Gdańsku czy XVII-wiecznym Szczecinie. Są też historie, które działy się w przełomowym i niespokojnym XX wieku. Bardzo wiele osób i wydarzeń opisanych w opowiadaniach jest prawdziwych, na wzór powieści historycznych. Dlatego tytuł tomu „Historia monetą się toczy” doskonale oddaje charakter zbioru.

 

Książka jest nowa prosto od wydawcy.

Objętość 325 stron

Okładka miękka.


Zapraszamy również do odwiedzenia strony www.opowiadanianumizmatyczne.pl gdzie można zagłosować na ulubione opowiadanie i wziąć udział w konkursie.

 

Spis treści wraz ze streszczeniami opowiadań oraz notkami o ich autorach:

 

  1. Krzysztof Wytrykowski – Dług

 

Krzysztof Wytrykowski - Pisarz, autor powieści historycznych m.in. „Srebro Stortebeckera” i „Eksterminator”.

 

Dług - Opowieść o gdańskim browarniku żyjącym w czasach, gdy jego miastem rządził Zakon Krzyżacki. Człek ów cieszył się zamożnością i powszechnym szacunkiem. Nic jednak nie jest dane raz na zawsze. Pewnego dnia browarnik zostaje wystawiony na próbę i musi sobie odpowiedzieć na fundamentalne pytanie, czy dla pieniędzy można poświęcić wszelkie wartości. Jakiego dokonał wyboru?

 

2. Katarzyna Marciszewska - Jak zgubiłam złoty medal olimpijski

 

Katarzyna Marciszewska - Współredaktorka i współautorka książki „Tym samym pociągiem. Przesiedlenia przymusowe, procesy dezintegracyjne i integracyjne na Pomorzu Zachodnim i ziemi lubuskiej w latach 1939 – 1949”,  dziennikarka, redaktorka.

 

Jak zgubiłam złoty medal olimpijski - Kiedy w 1939 roku Hitler napada na Polskę, przed polskimi władzami staje nie lada wyzwanie. Klęska z Niemcami jest kwestią czasu, pozostało niewiele dni, aby wywieźć tony złota ze skarbca Banku Polskiego. Tej trudnej misji podejmuje się pułkownik Matuszewski, któremu towarzyszy jego żona – złota medalistka olimpijska Halina Konopacka. Każdy dzień jest na wagę… złota, a w ferworze walki z czasem Konopacka gubi swój medal olimpijski. Jak do tego doszło i czy jej najcenniejsza pamiątka się odnajdzie?

 

3. Jerzy Chałupski - Kontekst


Jerzy Chałupski – Autor katalogów m.in. „Specjalizowanego katalogu monet polskich XX i XXI w.” i wielu artykułów w prasie i Internecie. W sieci rozpoznawalny po nicku „monety”. Prowadzi własny blog numizmatyczny „Zbierajmy monety”.

 

Kontekst - Prosty i ubogi rybak, gdzieś na dalekim Pomorzu, znajduje nietypowy skarb monet antycznych. Wbrew pozorom nie przynosi mu to szczęścia, ale same kłopoty. Przez skromne podwórze rybaka w przeciągu kilku dni przetoczy się policja oraz naukowcy, którzy będą próbowali rozwiązać zagadkę pochodzenia skarbu. Czy to im się uda?

 

4. Tomasz Witkiewicz – Mincmistrz

 

Tomasz Witkiewicz - Autor książek i katalogów poświęconych numizmatyce m.in. „Numizmatyka bez tajemnic”, "Podwójne szelągi w mennictwie pomorskim" czy „Szerfy pomorskie”. Prowadzi własny sklep numizmatyczny w Szczecinie oraz wydawnictwo tematyczne.

 

Mincmistrz - Historia szczecińskiego mincmistrza, który nie bał się rzucić wyzwanie samemu księciu. Powinien zapłacić za to najwyższą cenę, jaką jest życie, ale dzięki niespodziewanemu zbiegowi okoliczności, udaje mu się przeżyć. Na horyzoncie pojawia się jeszcze jedna postać – żołnierz z wywiadu książecego, który zmierza do jednej z pomorskich miejscowości z tajną misją. Co łączy go z mincmistrzem?

 

5. Katarzyna Marciszewska - Przyjechałem po swoje

 

Przyjechałem po swoje - Jest rok 1945, właśnie skończyła się wojna. Mały chłopiec ucieka z domu i postanawia odnaleźć ojca, który mieszka i pracuje w polskim (prawie) Szczecinie. Na miejscu okazuje się, że profesja rodzica jest bardzo niebezpieczna. Tata jest szabrownikiem i w opuszczonych przez Niemców domach szuka przede wszystkim złotych monet. Nie on jedyny, również Sowieci zamierzają się wzbogacić na poniemieckim mieniu.

 

6. Karina Kopczyńska – Sonia

 

Karina Kopczyńska - W 2013 roku została absolwentką Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymując tytuł lekarza. Opowiadanie „Sonia” jest jej debiutem.

 

Sonia - Dwa światy, dwie epoki, dwie z pozoru różne historie. Jak blondwłosa piękność żyjąca wiele wieków temu mogła zauroczyć młodego chłopaka żyjącego wśród nas? Co z tym wspólnego mają monety? Obydwoje poznajemy w różnych okolicznościach, Sonię uciekającą pod osłoną nocy, a Zbyszka w spokoju spędzającego kolejny dzień życia. Przed przeznaczeniem nie jest się w stanie uciec, ono odnajdzie nas wszędzie.

 

7. Jerzy Chałupski - To miała być całkiem zwyczajna aukcja

 

To miała być całkiem zwyczajna aukcja - W ręce doświadczonego kolekcjonera, dzięki niezaplanowanej transakcji, trafia z pozoru zwyczajna moneta. Szybko jednak okazuje się, że posiada ona wiele tajemnic. Co gorsza, poprzedni właściciel nie jest w stanie odpowiedzieć na pytania dręczące nowego nabywcę monety. Czy kolekcjonerowi uda się odkryć sekrety niezwyczajnej monety?

 

8. Bartosz Ulka – Zaginiona moneta księcia

 

Bartosz Ulka  – Pisarz, autor szczecińskiej trylogii pt. „Perła Europy”. Prywatnie pasjonat historii, literatury oraz zadeklarowany miłośnik historii Szczecina.

 

Zaginiona moneta księcia - Szczecińskie muzeum i policja angażują się w zaskakujące odkrycie zwyczajnego mieszkańca Szczecina, wędkarza-pasjonata, który wyławia z Odry bezcenną monetę pomorską. Związana jest z nią tragedia pewnej rodziny, żyjącej w Szczecinie podczas Wojny Trzydziestoletniej. Kierownik działu numizmatycznego muzeum, natchniony niezwykłym odkryciem, angażuje się osobiście w poszukiwania zapomnianej prawdy sprzed wieków, kosztem swojego życia rodzinnego i zawodowego. Czy uda mu się dotrzeć do zaskakującej prawdy o historii zupełnie wyjątkowej monety i związanej z nią tajemnic?