Działy sklepu

Kontakt

Sklep Numizmatyczny SzerfSzczecin

ul. Śląska 19/2
(wejście od Mazurskiej 13)
70-434 Szczecin
Godziny otwarcia:
Pn-pt. 10-18
Sob.   10-14

tel: 918314468
e-mail: szerfszczecin@interia.pl
allegro: SzerfSzczecin
numimarket: SzerfSzczecin

Sklep stacjonarny

Kolekcja przedwojennych pocztówek z Chojny, profesora Skryckiego


 STAN Bardzo dobry
OPIS

 

 

Zbiór pocztówek profesora Radosława Skryckiego. Znanego szczecińskiego badacza kartografii i ikonografii ziem polskich ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza  Zachodniego i Nowej Marchii oraz historii regionalnej tych krain.

                                                                                

Więcej szczegółów

1 dostępny

7 000 zł

     Zbiór  250 pocztówek z Chojny (Königsberg) z kolekcji profesora Skryckiego wraz z wydaną do kolekcji książką pt. Chojna Impresja sprzed wieków.

 

      Zbiór pocztówek profesora Radosława Skryckiego. Znanego szczecińskiego badacza kartografii i ikonografii ziem polskich ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza  Zachodniego i Nowej Marchii oraz historii regionalnej tych krain.

Oferujemy zbiór 250 oryginalnych pocztówek z epoki przedstawiających Chojnę czyli niemiecką miejscowość Königsberg in der Neumark. Pocztówki są w stanach bardzo dobrych, duża część z nich jest z obiegu. W zbiorze są oczywiście kartki tzw. grüss. Są kartki poziome jak i pionowe, czarnobiałe i kolorowe. Sporo rzadkości.

Ten zbiór o doskonałej proweniencji to uczta zarówno dla miłośnika Chojny jak i dla wytrawnego zbieracza pocztówek z terenów Pomorza Zachodniego. Wydana do zbioru publikacja, w której znajdują się zdjęcia pocztówek z tego zbioru nadaje tej kolekcji wyjątkowy charakter. Pocztówki znajdują się w dwóch albumach + 60 luzem w koszulkach, nie wszystkie są pokazane na zdjęciach w aukcji. Serdecznie zapraszamy do naszego salonu w celu obejrzenia kartek przed zakupem.

 

            "Na pocztówki z przeszłości można patrzeć różnie. Można obojętnie zapoznać się z przedstawionymi obiektami, mruknąć pod nosem: "Aha...tutaj byłem..." albo: "No, ładne..." i odłożyć widokówkę na półkę. Można jednak zatrzymać się i skupić uwagę na obrazie. Po pewnym czasie (niech państwo spróbują!) zaczynamy powolną podróż w czasie i przestrzeni. Zauważymy szczegóły, których wcześniej nie widzieliśmy: "Tego szyldu nad domem wczasowym pewno już nie ma...", "Jakie pokraczne samochody!", "Ciekawe, o czym rozmawia ta para na rogu?" Niepostrzeżenie zaczynamy słyszeć gwar ulicy, szum morza, szmery rozmów w kawiarni, brzęczenie szklanek i łyżeczek. Zastanawiamy się: dokąd poszła ta grupa ludzi? Co dzieje się za zakrętem? Czy z tej chmury na horyzoncie spadnie deszcz? Nagle zauważymy, że zdarzenie sprzed sześćdziesięciu czy siedemdziesięciu laty lat powtórzyło się przed naszymi oczami. Jeszcze raz Roland Barthes: "Fotografia (...) powtarza więc mechanicznie to, co już nigdy nie będzie się mogło egzystencjalnie powtórzyć".

 

Jest to fragment wstępu do książki, opisującej kolekcję profesora Skryckiego, Chojna Impresja sprzed wieków autorstwa Andrzeja Łazowskiego