Obserwuj nas na facebooku

Ostatnio na blogu

29.09.2011 Ruszyły prace nad katalogiem podwójnych szelągów pomorskich 

 


aw 10Nie tak dawno bo w lutym tego roku miała miejsce premiera książki o szerfach pomorskich, naszego autorstwa. Nasze opracowanie spotkało się z bardzo pochlebnymi opiniami i jak do tej pory wytrzymało próbę czasu. Ku naszemu zdziwieniu nie pojawił się jeszcze żaden nowy rocznik czy istotna odmiana tej monety, której byśmy nie uwzględnili. Patrząc na te monetki okiem badacza jest to budująca informacja, która utwierdza nas, że katalog jest napisany rzetelnie i wyczerpuje temat. Jako kolekcjonerzy chcilibyśmy jednak zobaczyć nowe, nieznane, niedoścignione monety, które sprawią, że zagotuje się krew! Pisząc Katalog Szerfów myśleliśmy, że być może pojawią się potwierdzone informacje dotyczące roczników opisanych we wcześniej literaturze, których istnienie zanegowaliśmy. Jak na razie nic takiego nie miało miejsca.


rew 10Po krótkiej przerwie, rozpoczęliśmy pracę nad kolejnym popularnym nominałem, który krążył na Pomorzu i był wytwarzany w rodzimych mennicach. Od kilku tygodni pracujemy nad monografią podwójnych szelągów, które są pięknymi i ciekawymi monetami. W tym przypadku nie będzie już tak prosto jak w przypadku szerfów jednak mamy nadzieję, zaskoczyć Was wieloma ciekawostkami. Wiele kwestii poruszanych w dotychczasowej literaturze zamierzamy doprowadzić do końca. Na pewno zdobyte doświadczenia przy szerfach zaprocentuje w przypadku „DS-ów”. Prace nad katalogiem ruszyły, i idą w dobrym kierunku. Obecnie wyodrębniliśmy juz około 80 różnych odmian i szacujemy wstępnie ich docelową ilość na 200-300. Ile wyjdzie to okaże się w przyszłości. Poza samymi monetami zajmiemy się również kontrmarkami występującymi na tych monetach. Postaramy się uporządkować mennice i szczegółowo opisać istotne kwestie takiej jak siła nabywcza czy relacje do innych nominałów. Wiele będzie zależało od współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie, które dysponuje olbrzymim materiałem kilu tysięcy takich monet. Taka ilość jest niemożliwa do zgromadzenia nawet przez najwytrwalszych kolekcjonerów. Jednak jesteśmy dobrej myśli.


imgNasze opracowanie i katalog podwójnych szelągów pomorskich obejmie monety od Jana Fryderyka do Karola XI. Wszelkiego rodzaju odmian jest dużo a materiału badawczego nigdy za wiele. Stąd nasza prośba do Was, numizmatyków, kolekcjonerów, sympatyków i ludzi dobrej woli o podsyłanie zdjęć monet pomorskich DS.-ów. Każde zdjęcie, nawet wydawało by się popularnej odmiany, będzie przez nas mile widziane. Oczywiście w przypadku wykorzystania materiału w katalogu, za zgodą właściciela, umieścimy jego nazwisko. Myślę, że miło posiadać monetę, której zdjęcie jest w specjalistycznym katalogu.

 img2

Również chętnie zapoznamy się z Waszymi przemyśleniami, teoriami czy pomysłami dotyczącymi tych monet.

 

Nasze adresy, na które prosimy podsyłać zdjęcia to:


szerfszczecin@interia.pl

wojciech.g@escort.com.pl


Dziękujemy
Wojtek i Tomek