Działy sklepu

Kontakt

Sklep Numizmatyczny SzerfSzczecin

ul. Śląska 19/2
(wejście od Mazurskiej 13)
70-434 Szczecin
Godziny otwarcia:
Pn-pt. 10-18
Sob.   10-14

tel: 918314468
e-mail: szerfszczecin@interia.pl
allegro: SzerfSzczecin
numimarket: SzerfSzczecin

Sklep stacjonarny

Prace nad naszą książką powoli ale cały czas idą do przodu. Dla nas obu pisanie o monetach pomorskich to hobbistyczny „drugi” etat więc często po pracy i w natłoku codziennych obowiązków już zwyczajnie nie ma sił na pisanie, mierzenie, liczenie, ważenie, czytanie i myślenie… W miarę drobiazgowego opracowanie tego nominału pojawiają się coraz to nowe „drzwi”, które warto i trzeba otwierać. Niesamowicie mennictwo pomorskie łączy się z historią tego regionu i świetnie to widać na monetach jeżeli wiemy jak i na co patrzeć.
Zresztą przecież to jeden z niewielu namacalnych materialnych okruchów tamtych wydarzeń i historii, które każdy z nas może kupić za niewielkie kwoty.

Podczas pracy nad książką stawiamy wiele hipotez, które w większości obalamy ale część broni się a następnie składa w jedną logiczną całość. Mennictwo pomorskie jest i było omijane przez numizmatyków, którzy zostawili nam tyle ciekawych i ważnych informacji do odkrycia, wyjaśnienia i opisania. Zresztą historia Pomorza i panujących tu książąt również jest mało zbadana i opisana więc jak ktoś szuka pomysłu na doktorat czy książkę to łatwo znajdzie coś dla siebie.

Podsumowując: do dzisiaj wyodrębniliśmy 257 odmian.

Ostatnio udało się nam zbudować nić porozumienia z Muzeum Narodowym w Szczecinie, które ma ogromny zbiór ponad 3000 takich monet. Kilka rzadkich DS-ów z tego zbioru zrobiło na nas wrażenie, jednak też utwierdziliśmy się, że mamy bardzo dużą i kompletną bazę odmian tej monety. Niestety za zdjęcia monet z kolekcji Muzeum w Szczecinie będziemy musieli słono zapłacić.

Również niedawno sprowadziliśmy zdjęcia dwóch bardzo rzadkich monet z Muzeum w Berlinie. W zeszłym tygodniu jeden z poszukiwaczy udostępnił nam do zdjęć ciekawą monetę Bogusława XIV z kontramarką, więc wszystko zmierza w dobrym kierunku i strona za stroną, zdanie za zdaniem zbliżamy się do końca.

Poniżej podwójny szeląg z 1628 z kontrą Anklam - moneta z kolekcji Michała Dąbrowskiego:

rewers

 

awers 

  

 

pozdrawiam

Tomek